top of page

0 – 6 mesiacov: Vegánska výživa dojčiat

Updated: Apr 20, 2023

V prvom polroku života sa výživa vegánskych detí od ostatných dramaticky nelíši. Najvhodnejšou výživou dojčiat do 6 mesiacov je totiž materské mlieko ich mamy.


Za predpokladu, že matka dodržiava zásady správnej vegánskej výživy pri dojčení (predovšetkým že dopĺňa vitamín B12), materské mlieko vie poskytnúť dojčaťu všetky potrebné živiny, s výnimkou vitamínu D. Rovnako ako u detí bežne sa stravujúcich rodičov, vitamín D musí byť dopĺňaný dojčatám už od narodenia, v dávke 400 IU denne (1).

Správne naplánovaná vegánska strava môže byť plnohodnotná a zdravá aj počas tehotenstva, dojčenia, dojčenského veku, detstva a dospievania (2, 3, 4). (viac info)

Nevyhnutnou súčasťou správnej vegánskej výživy dojčiacich žien je pravidelná suplementácia vitamínu B12. Materské mlieko vegánok bude obsahovať dostatok vitamínu B12 len vtedy, ak matka v priebehu dojčenia aktívne vitamín B12 dopĺňa. Výskum totiž ukazuje, že vitamín B12 zo zásob matky sa do materského mlieka nedostáva (1).


Počiatočná dojčenská výživa

V prípade, že dojčenie nie je možné, je možné využiť darcovské materské mlieko z mliečnej banky, alebo počiatočnú dojčenskú výživu. Vhodné sú len výrobky výslovne označené ako „počiatočná dojčenská výživa“, ktoré sú jedinou vhodnou alternatívou materského mlieka pre deti do šiestich mesiacov. Zloženie a kvalita týchto výrobkov podliehajú prísnym pravidlám podľa nariadenia (EÚ) 2016/127 (1, 2).

SK

CZ

EN

DE

FR

1. – 6. mesiac

„Počiatočná dojčenská výživa“

„Počáteční kojenecká výživa“

„Infant formula“

„Säuglingsanfangsnahrung“

„Préparation pour nourrisson“

7. – 12. mesiac

​​„Následná dojčenská výživa“

„Pokračující kojenecká výživa“

„Follow-on formula“

„Folgenahrung“

„Préparation de suite“

Akokoľvek inak označené výrobky (napr. „proteínový doplnok pre dojčatá“) nie sú v žiadnom prípade adekvátnou náhradou materského mlieka. Nevhodné sú tiež akékoľvek doma pripravené náhrady materského mlieka. Dôvodom je, že nikdy nebudú obsahovať všetky esenciálne živiny, potrebné pre zdravý plnohodnotný vývin dojčaťa a hrozí vážne poškodenie zdravia s trvalými následkami.


Značiek počiatočnej dojčenskej výživy vhodnej pre vegánov pribúda. Ide napríklad o Prémiriz Prémibio (Francúzsko), Bimbosan Bisoja (Švajčiarsko) a Bebe Mandorle (Francúzsko). Tieto výrobky sú vyrobené podľa rovnakých štandardov ako tie nevegánske a sú tak rovnako vhodné ako náhrada materského mlieka. Aktuálne ešte nie sú dostupné na Slovensku, je však možné ich objednať zo zahraničia.

Na Slovensku sú dostupné dojčenské výživy napríklad značiek Nutrilon či Sunar. Tie obsahujú rôzne zložky živočíšneho pôvodu, ak však dojčenie nie je možné a mlieko z mliečnej banky či varianty počiatočnej dojčenskej výživy vhodné pre vegánov nie sú k dispozícii, ide o správnu voľbu aj pre vegánov. Prvý rok je totiž tým najkritickejším obdobím života a preto musí byť zdravie dieťaťa vždy na prvom mieste.
Zdroje informácií
346 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page